نرم افزار بلوتوث

 الف) مقدمه

بر کسی پوشیده نیست که امروزه ارتباطات و اطلاع رسانی یکی از مهمترین ارکان پیشرفت به ویژه در کشورهای در حال توسعه می باشد. در این میان ابزار تلفن همراه بدلیل ویژگی مهم قابل حمل بودن، نقش متمایزی را در میان ابزارهای اطلاع رسانی و تبلیغات دارد.

یکی از فناوریهای بکار گرفته شده بر روی تلفن همراه، فناوری بلوتوث می باشد، این فناوری که ترجمه آن به فارسی    "دندان آبی" می باشد توسط شرکت سونی اریکسون سوئد اختراع شده است و دلیل نام گذاری آن به نام بلوتوث این است که بلوتوث نام پادشاهی است در زمانهای قدیم و در منطقه اسکاندیناوی کنونی که در راستای ایجاد صلح، همبستگی و اتحاد بین حکومتهای آن موقع تلاشهای زیادی داشته است و نظر به اینکه فناوری بولوتوث نیز جهت ایجاد ارتباط، شبکه و اتصال بین سیستمهای مختلف ایجاد شده است، به این نام مزین شد.

از مهمترین مزایای فناوری بلوتوث می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. در دسترس بودن فناوری بلوتوث برای غالب انسانها به دلیل وجود این ویژگی در غالب موبایلها
 2. رایگان بودن ارسال و دریافت بلوتوث
 3. قابلیت بکارگیری آن در تمام سطوح اطلاع رسانی:  متنی، صوتی و تصویری

 

البته متاسفانه این ابزار امروزه در اکثر کشورهای دنیا موارد استفاده خلاف اخلاق را نیز دارد که می توان گفت ارائه و بکارگیری صحیح و بهینه آن می تواند یکی از بهترین راهکارها برای اشاعه فرهنگ صحیح استفاده از بلوتوث در جامعه باشد و به نوعی می توان گفت نرم افزار و سخت افزارهایی که در ادامه توضیح داده می شوند می توانند بهترین ابزار جهت ارائه استفاده صحیح از بلوتوث در قالب بلوتوثهای سالم، جذاب و کاربردی باشد.

 

ب) کاربردهای سیستم بلوتوث هوشمند :

سیستم بلوتوث هوشمند در سه ویرایش زیر تهیه شده است که هر ویرایش دارای قابلیتها و ویژگیهای مختص به خود است که در ادامه توضیح داده می شود :

 

1)  سرور ارسال خودکار بلوتوث:

ارسال خودکار بلوتوثهای سالم ، جذاب و کاربردی بر روی گوشیهای تلفن همراه حاضرین

 

      به کمک نرم افزارهای فتوشاپ و فلش می توان تصاویر و فیلمهای بسیار جذاب با محتوای مناسب را تهیه نمود، نرم افزار سرور ارسال خودکار بلوتوث، این فایلها را دریافت کرده و به کمک یک سخت افزار ویژه، فایلها را بر روی گوشی تلفن همراه حاضرین به طور خودکار و بدون نیاز به کاربر ارسال می نماید.

محتوای فایلها می تواند نظیر موارد زیر باشد :

 

 1. ارسال فایلها بر اساس مناسبتهای مذهبی و ملی
 2. ارسال فایلها بر اساس اطلاعات مفیدی که مردم در زمینه های مختلف بایستی داشته باشد : به طور مثال صرفه جویی در مصرف برق
 3. ارسال فایلهای بسیار زیبا و با محتوای منطبق با موازین اخلاقی برای استفاده به عنوان پیش زمینه گوشی و ملودی زنگ تلفن همراه
 4. ارسال فایلهای طنز همخوان با شئونات جامعه
 5.  و ...

نکات مهم :

 1. در حجم و تعداد فایلهای ارسالی محدودیتی وجود ندارد لیکن هر چه حجم و تعداد فایلها کمتر باشد سرعت ارسال نیز بیشتر است.
 2. برای راه اندازی سیستم بلوتوث، فقط نیاز به یک کامپیوتر معمولی و نرم افزار بلوتوث هوشمند و دستگاه ویژه ارسال بلوتوث(آنتن مخصوص) می باشد.
 3. در صورت نیاز، این شرکت می تواند در تولید فایلهای تصویری و انیمیشنی (که برای ارسال بر روی گوشیها نیاز خواهد شد) بر اساس تجربه خود و متکی بر یک گروه مجرب تولید محتوا، کمک نماید.
 4. جهت ارسال بلوتوث، محدوده برد تا 100 متر کفایت می کند زیرا در عمل، بردهای بالاتر توسط گوشیهای تلفن همراه رایج طبق استانداردهای  FCC، حمایت نمی گردد.

 

نمونه ای از دستگاه و نرم افزار ارسال خودکار بلوتوث :

 

 

 

Blue2

 

Blue

 

 

 

BlueTooth

 

نمونه هایی از دستگاه ارسال بلوتوث

 

نرم افزار سیستم ارسال بولوتوث

 

2) سرور ارسال انتخابی بلوتوث:

ارسال بلوتوث بر اساس انتخاب مخاطبین بر مبنای سلیقه و میل شخصی ایشان :

 

        این سیستم در مکان مورد نظر ما به صورت یک کیوسک به فرم شکل مقابل نصب می گردد و حاضرین می توانند با استفاده از صفحه نمایش لمسی آن، بین فایل های جالب، مفید و کاربردی گروه بندی شده موجود در سیستم بلوتوث ، فایل مورد نظر خود را انتخاب نموده تا سیستم این فایل را بطور اختصاصی بر روی گوشی ایشان ارسال نماید.

 

تفاوت جالب این سیستم با سیستم ارسال خودکار این است که در این سیستم، نوع فایل مورد نظر توسط خود شخص و بر اساس سلیقه و میل وی انتخاب و دریافت می گردد.

 

k21

دستگاه بلوتوث

وب کیوسک

با مانیتور فینگر تاچ

 

به کمک این سیستم نیز می توان ، فایلهای مناسب را در یک مرکز گردآوری نمود تا حضار بتوانند بر اساس سلیقه و میل خود بلوتوثهای موجود را بر روی گوشی تلفن همراه خود بفرستند.

این سیستم همانند یک مرکز ارائه محصولات فرهنگی عمل می نماید که فایلهای زیبا و کاربردی را به طور رایگان در اختیار دیگران قرار می دهد. (چیزی شبیه به عملکرد مرکز نشر سوره که با تولید و ارائه فیلمهای ویدیویی سالم، علاوه بر سرگرم کردن مردم، فرهنگ سازی استفاده سالم از دستگاههای ویدیویی را نیز در بین اقشار مختلف جامعه اشاعه می دهد.)

3) سرور دریافت بلوتوث:

دریافت بلوتوث از حاضرین

به کمک این سیستم شما می توانید از طرف افراد نزدیک به دستگاه بلوتوث فایل دریافت نمایید.

مثالهایی از استفاده از این سیستم به قرار زیر است :

 1. صندوق پیشنهادات و انتقادات بلوتوثی: حضار پیشنهادات و انتقادات خود را بلوتوث نمایند.
 2. دریافت بلوتوث از مخاطبین و قرعه کشی و اعطای جایزه به بلوتوثهای سالمی که در یک زمینه خاص تهیه شده اند
 3. به کمک سرور دریافت می توان بلوتوثهای زیبا و سالم دریافت شده را در سرورهای ارسال قرار داد تا در معرض استفاده دیگران نیز قرار گیرد. (بدین طریق سیستمهای ارسال بلوتوث نیز تغذیه شده و خود به خود بلوتوثهای سالم در سطح جامعه اشاعه می یابد.)